Ataki brute-force WordPress – jak zabezpieczyć swoją stronę? 7 metod!

Raport firmy Verizon z 2021 roku wykazał, że 95% organizacji poddanych badaniu otrzymało od 637 milionów do 3,3 miliarda prób ataków brute-force. Co ciekawe, nawet nowe strony internetowe działające na WordPressie są mocno narażone na ataki brute-force i regularnie tego doświadczają (np. w postaci nieudanych prób logowania). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zabezpieczyć stronę WordPress przed atakami brute-force.

Czym są ataki brute-force? Definicja!

Ataki brute-force to metoda testowania bezpieczeństwa przez próbowanie wielu kombinacji hasła lub kodu dostępu, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do systemu lub danych. Podejście brute-force polega na systematycznym wprowadzaniu każdej możliwej sekwencji liczb, aż do momentu odnalezienia tej właściwej, umożliwiającej zalogowanie się do witryny (służą do tego specjalne programy hackerskie).

Jak zabezpieczyć stronę WordPress przed atakami brute-force? 7 sposobów!

Sposoby na zapobieganie atakom brute-force na WordPress:

SPOSÓB 1: Ustaw silne hasła z pomocą generatorów

Wykorzystanie generatorów haseł pozwala na tworzenie skomplikowanych ciągów znaków, które są trudne do odgadnięcia. Tego typu narzędzia łączą litery, cyfry oraz symbole, generując bezpieczne kombinacje znacząco utrudniające uzyskanie nieautoryzowanego dostępu.

Przykładowe hasło wygenerowane w Dashlane – jednym z najpopularniejszych generatorów haseł

Przykładowe hasło wygenerowane w Dashlane – jednym z najpopularniejszych generatorów haseł.

SPOSÓB 2: Skonfiguruj limit prób logowania

Poprzez konfigurację systemu w taki sposób, aby po kilku nieudanych próbach logowania blokował dalsze próby na określony czas, znacząco utrudnisz potencjalnym atakującym testowanie kombinacji haseł. Możesz w tym przypadku skorzystać z wtyczek do WordPressa, które oferują takie funkcjonalności, automatycznie zabezpieczając twoją stronę przed niepożądanymi próbami dostępu. Polecamy przykładowo Limit Login Attempts Reloaded.

Podejrzane logowania w WordPress

Podejrzane logowania w WordPress. 

SPOSÓB 3: Wykorzystaj dwuetapową weryfikację

Dwuetapowa weryfikacja dodaje kolejną warstwę bezpieczeństwa do procesu logowania, wymagając od użytkownika potwierdzenia tożsamości za pomocą drugiego czynnika, niezależnego od hasła. Może to być kod otrzymany SMS-em, aplikacja autoryzacyjna lub klucz sprzętowy. Taki mechanizm sprawia, że nawet jeśli hasło zostanie „złamane”, atakujący nadal nie będzie mógł uzyskać dostępu bez drugiego czynnika uwierzytelniającego.

Wtyczka WordPress pozwalająca dodać dwuetapową weryfikację

Wtyczka WordPress pozwalająca dodać dwuetapową weryfikację.

SPOSÓB 4: Zmodyfikuj adres logowania

Aby zabezpieczyć dostęp do panelu zarządzania, wykorzystaj wtyczkę WPS Hide Login lub zmodyfikuj plik .htaccess. Dostosowanie adresu URL strony logowania do unikalnego i trudnego do odgadnięcia ciągu znaków znacząco ogranicza możliwość automatycznego odnalezienia tej strony przez niepożądane oprogramowanie. 

Przykładowa wtyczka do zmiany adresu logowania w WordPress

Przykładowa wtyczka do zmiany adresu logowania w WordPress.

SPOSÓB 5: Skonfiguruj firewall na poziomie serwera

Firewall analizuje ruch sieciowy i blokuje podejrzane żądania zanim dotrą do Twojej witryny. Pomaga to zapobiegać nie tylko atakom brute-force, ale również innym zagrożeniom, np. iniekcje SQL czy cross-site scripting (XSS).

Wtyczka umożliwiająca konfigurację firewalla w WordPress

Wtyczka umożliwiająca konfigurację firewalla w WordPress.

SPOSÓB 6: Monitoruj logi

Regularne monitorowanie logów serwera i aplikacji WordPress pozwala na szybkie wykrycie i reagowanie na podejrzane aktywności (np. duża liczba prób logowania z jednego adresu IP). Analiza tego typu informacji ujawni wzorce ataków i pomoże w ich neutralizacji.

Przykładowe ustawienia wtyczki Logtivity do monitorowania logów WordPress

Przykładowe ustawienia wtyczki Logtivity do monitorowania logów WordPress.

SPOSÓB 7: Regularnie aktualizuj wtyczki WordPress oraz wersję PHP

Twórcy oprogramowania regularnie publikują aktualizacje, które eliminują znane luki bezpieczeństwa i zabezpieczają przed nowymi metodami ataków. Utrzymując oprogramowanie w najnowszej wersji, zabezpieczasz swoją stronę przed znanymi zagrożeniami i utrzymujesz wysoki poziom ochrony danych oraz infrastruktury.

Weryfikacja aktualnej wersji PHP WordPress

Weryfikacja aktualnej wersji PHP WordPress.

Ataki brute-force – jak zapobiegać problemowi z pomocą fachowców?

Jeśli zmagasz się z nieustannymi próbami ataków brute-force na Twoją stronę, niezbędna może okazać się pomoc specjalistów. Nasz zespół Odwirusujemy.pl oferuje profesjonalne doradztwo oraz wsparcie techniczne w zakresie zabezpieczania infrastruktury cyfrowej. 

Dzięki dogłębnej analizie i indywidualnemu podejściu, identyfikujemy słabe punkty w Twojej witrynie WordPress, proponując skuteczne rozwiązania, które zminimalizują ryzyko oraz zneutralizują potencjalne szkody. Zachęcamy do współpracy.

 

Ataki brute-force WordPress – FAQ

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat ataków brute-force WordPress?

Czym dokładnie są ataki brute-force na WordPress?

Ataki brute-force na WordPress polegają na próbach odgadnięcia hasła do Twojej strony poprzez systematyczne testowanie wielu kombinacji. W tym przypadku hackerzy używają zautomatyzowanych narzędzi do generowania i wdrażania licznych kombinacji haseł, z nadzieją na uzyskanie dostępu. Celem jest przejęcie kontroli nad stroną. Może to prowadzić do zainfekowania jej oprogramowaniem malware.

Jak mogę zidentyfikować atak brute-force na mojej stronie WordPress?

Objawy ataku brute-force obejmują znaczący wzrost obciążenia serwera, spowolnienie działania strony lub nieoczekiwane błędy logowania. Monitoring logów serwera ujawnia sporą liczbę prób logowania z jednego lub wielu adresów IP.

Jakie kroki mogę podjąć, aby zapobiec atakom brute-force na WordPress?

W celu zabezpieczenia witryny przed atakami brute-force, stosuj silne, unikalne hasła i włącz dwuetapową weryfikację. Pomocna może być także zmiana standardowego adresu URL panelu WP oraz ograniczenie liczby prób logowania.

Czy istnieją wtyczki WordPress, które mogą pomóc w ochronie przed atakami brute-force?

Tak. Zachęcamy do pobrania Wordfence Security, iThemes Security lub Login LockDown. Pozwalają one ograniczyć próby logowania, zabezpieczyć przed tzw. siłowymi atakami na hasła oraz monitorować aktywność w obrębie Twojej witryny, wskazując podejrzane logi.